Уједињене нације обележавају Светски дан вода 22. марта 2022. Вода је екстремно угрожена због раста броја становника, све веће потражње у пољопривреди и индустрији као и погоршања последица климатских промена. Климатске промене чине доступност воде непредвидљивијом и то доприноси загађењу.
Глобално, 89 % људи је има приступ води за пиће. Око 4 милијарде има приступ води из чесме, док остале 2,3 милијарде има приступ изворима или јавним чесмама. Око 1,8 милијарди људи још увијек користи несигурну воду.
Укупна запремина воде на Земљиној површини износи 1 360 000 000 километара кубних, и то 98 процената у океанима и морима, 1.96 процената у ледницима и снегу и 0.04 процената у рекама, језерима, подземној и атмосферској води. Према томе, за човека је ова последња ставка (0.04 процената) најважнија, а њој одговара укупна количина слатке воде на Земљи 544 000 километара кубних.
Овогодишња тема ,,подземне воде“, скреће нам пажњу на скривене водне ресурсе који су одувек били критично важни, али нису у потпуности препознати у креирању политике одрживог развоја.
Подземне воде су невидљиве, али је њихов утицај свуда видљив.
Ван видокруга, под нашим ногама, подземна вода је скривено благо које обогаћује наше животе.
Скоро сва течна слатка вода на свету је подземна вода.
Како се климатске промене погоршавају, подземне воде ће постајати све критичније.
Морамо да радимо заједно на одрживом управљању овим драгоценим ресурсом.
Подземне воде могу бити ван видокруга, али не смеју бити ван ума.